Сам собі кумир

«Не сотвори собі кумира», це одна з десяти заповідей які за біблією Мойсей отримав на горі Синай від Бога. У ній приховано дуже багато користі та значення для людини. А легендарний «Золотий телець», це уособлення культу ікон та іконо-служителів, який править сьогоднішньою планетою.

Золотий телець

Сучасний світ переповнений зірками та їх фанатами, а поп-культура давно захопила свідомість підростаючого покоління, дітей, що будуватимуть наше майбутнє. Чому ж не варто порівнювати себе з кимось чи копіювати когось?

Одна з найголовніших причин за якою ми порівнюємо себе, це потреба у схваленні. Самооцінка є елементом свідомості та важливим емоційним регулятором поведінки. Вона визначає взаємини людини з її оточенням, її критичність, вимогливість до себе, відношення до успіхів і невдач. Тим самим самооцінка впливає на ефективність діяльності людини і розвиток її особистості. Адекватна самооцінка допомагає правильно співвідносити свої сили із завданнями оточуючого середовища. Неадекватна (завищена чи занижена) самооцінка деформує внутрішній світ особи і тим самим перешкоджає його нормальному розвитку.

1

Самооцінка складається з декількох компонентів. По-перше, вона формується під впливом оцінок, що дає нам наше оточення. А по-друге, самооцінка формується в результаті зіставлення образу «реального Я» (якою людина бачить сама себе) з образом «ідеального Я» (якою людина бажає себе бачити). Високий ступінь збігу між цими утвореннями відповідає гармонійному розвитку.

Однак, як правило, ми шукаємо своє «ідеальне Я» не у баченні свого власного розвитку, а у комусь іншому. Тому, хто в наших очах відповідає ідеалу індивідуального успіху. Така особистість стає кумиром, об`єктом для наслідування та створення культу особистості у власній свідомості. Це робить велику розбіжність між «реальним Я» та «ідеальним Я» («Я свого кумира» – хибним баченням власного розвитку). Таке неадекватне зрівняння вносить дисбаланс в емоційну поведінку людини та збиває зі шляху власного становлення.

Таким чином потреба у схваленні чи самосхваленні (визначенні власної оцінки) є великим бар'єром в особистому розвитку, адже саме вона пригнічує нашу самооцінку, чи навпаки роздуває її до небачених висот, що які і в першому так, і в другому випадку призводить до зменшення мотивації та блокування розвитку людини. 

Адекватна самооцінка

Завжди знайдеться той, хто буде «кращим». Якщо ми постійно будем порівнювати своє життя з життям інших, то неодмінно будемо знаходити успішніших за себе особистостей в тій чи іншій сфері. Такі постійні пошуки, рано чи пізно, приведуть до сумнівів у власних силах та зниженні мотивації. Щобільше, з часом ці емоції перетворюються на заздрість і гнів, що будують тихо, але впевнено роз'їдати психіку з середини.

Завжди знайдеться той, хто буде «гіршим». Будучи більш досвідченим за когось не варто чіпати корону на голову та хвалити себе. Надмірний нарцисизм породжує зухвалість, гордість і злість. Ці емоції теж перешкоджають руху вперед, бо дають хибне відчуття власної величі та обізнаності. Однак, відсутність руху завжди призводить до деградації. Світ рухається вперед, тому засиджуючись на своєму троні ми рано чи пізно пропустимо поїзд прогресу. Він наздожене і випередить нас, залишивши ні з чим.

2

Порівнюй себе з собою! Нас цінують за те, якою унікальною особистістю ми є, та як ми прокладаємо власний шлях, гнучи свою лінію, позбуваючись страхів і сумнівів. Не намагайся здивувати когось, дивуй самого себе, порівнюй себе з вчорашнім собою. Адже головний  ворог у твоєму житті, це ти сам – твоя лінь. Будь тим, ким ти сам захочеш бути.

Потрібна консультація юриста?

Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами
найближчим часом
Консультація
youtube icon telegram icon telegram icon