Вільні гроші

Вперше, поняття «вільних грошей» ввів Йохан Сильвіо Гезель, відомий німецький фінансист та економіст, що зробив вагомий внесок у сучасну економічну теорію. І одним з його найвизначніших відкриттів є концепція безвідсоткових або демередживих грошей, що в народі називаються «вільні гроші».

Ця тема є активним предметом дослідження та обговорення серед експертів у галузі фінансів та економіки. У зв’язку з все наростаючими економічними проблемами сучасності. Тому, зараз, ми розглянемо основні принципи вільних грошей Йохана Гезеля, історію створення, приклади застосування та їх вилив на сучасну фінансову систему!

Вільні гроші

Вільними грошима, за концепцією Гезеля, є грошова система, що не базується на банках або центральних установах, а заснована на ідеї децентралізованого контролю. Основна суть полягає у тому, що кожен учасник цієї системи може створювати гроші беспосереньо сам, без необхідності привласнення їх банками або іншими фінансовими посередниками. Ця концепція має кілька потенційних переваг!

По-перше, вона дозволяє зменшити залежність від банківської системи та центральних банків.  Так, як вільні гроші дають можливість кожному учаснику економіки самостійно контролювати свої фінансові операції!

По-друге, вільні гроші сприяють фінансовій прозорості. Оскільки з’являється можливість їх створення, знову ж таки, самими користувачами. Що сприяє високій конкуренції та інноваціям в грошовій сфері без зловживання монополістичним становищем.

А по-третє, вільні гроші можуть значно вплинути на економічну стабільність соціуму. Завдяки вільним грошам можливо подолати інфляцію та суттєво пришвидшити темпи розвитку економіки без застосування постійного до-кредитування. Що є основною проблемою сучасної кредитно-фінансової піраміди світу!

Термін придатності

Справа в тім, що концепція вільних грошей передбачає поступове втрачення їх номінальної вартості протягом певного проміжку часу. Що з часом приводить їх у непридатність для використання! Навіщо таке потрібно?

За думкою Гезеля, все у нашому світі повинно відповідати так званим «законам природи». І один з таки законів, це «термін придатності»! Усе в нашому світі має свій термін придатності, як цинічно це б не звучало. Техніка, їжа, тварини, люди, ідеї і навіть сама Земля. Рано чи пізно усе це стане зоряним пилом. Залишиться тільки вічна «душа»!

Відповідно, гроші є таким самим матеріальним об’єктом цього світу, вони надруковані на папері, що рано чи пізно перетвориться в труху. Але ж паперу можна зробити ще, та розмальовувати його без кінця і краю, постійно проводячи клонування зелених президентів. Таким чином, людство своєю спокусою збагачення продовжує життя тому, що мало б давним давно стати прахом. Та спотворює своїми діями «закони природи» порушуючи баланс існування всесвіту, тим самим отруюючи і власне життя. Не даремно, клонування даними давно можливе, але суворо заборонене… 

Відсотки

Назвою «вільні гроші» Гезель намагався підкреслити звільнення грошей від лихварських відсотків. Він вважав це альтернативою нинішній грошовій системі, яка, на його думку, заснована на неправильних, кредитних відсотках. Гезель вважав, що таким чином можна поставити власників грошей в рівні умови з власниками товарів. Так, гроші повинні бути такими ж недовговічними, як і товари; власники грошей повинні намагатись позбутись їх так само, як власник товарів намагається розпродати свої запаси, в яких закінчується термін придатності. Для цього гроші мають піддаватись амортизації чи демереджу!

Для практичного втілення цих ідей у своїй книзі «Природний економічний порядок» Гезель пропонував змінити банкноти. Банкнота Гезеля має порожні клітинки з датами. В ці клітинки власники грошей повинні в зазначену дату вклеїти спеціальну марку, яка коштує, наприклад, 0.1 % від її номіналу. Без чергової марки банкнота втрачає свою дійсність і поновлює її лише з маркою. Таким чином за рік банкнота фактично знеціниться на 5.2 %.

Так, термін придатності спонукає власника грошей, активно їх використовувати і позбуватись, купуючи різні товари та послуги й фактично використовувати гроші, а не тримати їх у кишені!

Яка ж відмінність вільних грошей і димередживих відсотків від звичайних грошей і інфляційних відсотків?

Справа в тім, що звичайні гроші не враховують декілька ключових факторів людської психіки, одним з яких є «жадібність». Кожен з нас, не так хоче мати якусь річ, як хоче просто мати можливість купити ту чи іншу цяцьку, коли йому вздумається й звичайно хизуватись великим гаманцем! Це приводить до того, що 80 % грошових «багатств» цього світу, належить 20 % жлобів, що не тратять їх, повертаючи в економіку й використовуючи, а просто тримають в кишенях. Відсутність же достатньої кількості валюти в економіці спонукає до її до-випуску та в наслідок й до-кредитування, що в свою чергу призводить до все наростаючої інфляції та стагнації і потреби в постійному клонуванню померлих людей. У свою чергу, вільні гроші, мають на меті боротьбу з цією людською вадою й використовують її на благо самого соціуму. Адже термін придатності грошей спонукає їх власників ці гроші використовувати та постійно, щось за них купувати.

Обіг коштів, як циркуляція крові, дозволяє значно динамічніше розвивати ринкові відносини, адже багатії будуть тратити багатства, а якщо не будуть - то гроші просто втратять свою придатність. Таким чином буде відсутня стагнація та застій старої крові в судинах економіки, а термін придатності обновлятиме тканини ринку!

Зразок застосування

Практичним застосуванням поглядів Гезеля був експеримент в 1932 році в австрійському містечку Вергль з населенням 3 000 чоловік. В результаті експерименту в місті був побудований міст, покращено стан доріг, збільшилися капіталовкладення в громадські служби. Саме в цей час багато країн Європи змушені були боротися зі зростаючим безробіттям, а рівень безробіття у Верглі знизився за рік на 25 %.

Вільні шилінги, які впровадив бургомістр Вергля у 1932 році мали дванадцять клітинок для наклеювання марок, амортизація грошей сплачувалася щомісяця, у розмірі 1 % від вартості банкноти. Тобто 12 % за рік!

Коли більше 300 громад в Австрії зацікавилися моделлю Гезеля, Національний банк Австрії побачив у цьому загрозу стабільності грошової системи країни і заборонив друкування місцевих грошей…

У сучасний же інформаційний час, реалізувати термін придатності грошей значно простіше ніж колись, адже нам не потрібне вклеювання марок чи вираховування відсотків. Тепер це можна зробити за допомогою програмного коду та створенням валюти на основі блокчейн-технологій подібних до принципу роботи Біткойну!

Потрібна консультація юриста?

Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами
найближчим часом
Консультація
youtube icon telegram icon telegram icon