Складний відсоток

Гроші повинні працювати на нас, а не ми на них. І одним з найкращих способів це зробити з допомогою інвестицій та фондового ринку, це складний відсоток. Секрет багатства полягає не в умінні наполегливо і важко здобувати кошти. Директор, що знаходяться в комфортному кріслі з ручкою в руках отримує більше ніж шахтар з лопатою в зубах. Різниця між ними не в важкості і наполегливості роботи, а в ризиках якими вони керують.

Восьме чудо світу

Складний відсоток - це водночас дуже потужний, але своєю чергою і елегантний механізм швидкого накопичення капіталу про який існує безліч висловлювань. Багато історично значущих осіб не раз підкреслювали унікальну природу цього математичного алгоритму. Альберт Ейнштейн казав : "Складні відсотки, це наймогутніша сила всесвіту", а Джон Рокфеллер : "Складний відсоток - восьме чудо світу". Ці виказування не просто слова. Адже метод компаундування багаторазово збільшує ефективність інвестування над звичайними накопиченнями та інвестиціями за простими відсотками.

Сніжний ком капіталізації

Інвестування в фондовий ринок це один з етапів досягнення приросту капіталу та справжньої економічної і податкової незалежності. Другий етап полягає в постійному реінвестуванні отриманого доходу для отримання ефекту "сніжного кому". 

Як працює простий відсоток? Простий відсоток - це дохід, що нараховується у чітко встановлених відсотках від початкової суми вкладеного капіталу за певний проміжок часу. Простіше кажучи, простим відсотком є сума кінцевого прибутку за конкретний проміжок часу. 

Формула розрахунку дохідності за використанням простих відсотків:

 • S = P (1 + J * N)
 • S - сума прибутку
 • P - сума вкладу
 • J - річна відсоткова ставка
 • N - термін вкладу в роках

Тобто, якщо сума інвестиції склала 10 тис. дол. США під 10 % на термін 10 років, то чистий прибуток складає 10 000 дол. США. А загальна сума дорівнює 20 тис. дол. США.

2 min

Як працює складний відсоток? Складний відсоток - це дохід, який обчислюється у від переглянутої основної суми, що проходить постійну реінвестицію. Словом, це дохід який постійно додається до тіла інвестиції формуючи тим самим більше тіло, що генерує надалі більший дохід - сніжний ком. 

Формула розрахунку дохідності за використанням складних відсотків:

 • S = P (1 + J/M) MN
 • S - сума прибутку
 • P - сума вкладу
 • J - річна відсоткова ставка
 • N - термін вкладу в роках
 • M - кількість реінвестувань тіла доходу в рік

Тобто, якщо сума інвестиції склала 10 тис. дол. США під 10 % на термін 10 років з реінвестуванням суми доходу кожен місяць, то чистий прибуток складатиме 22 тис. дол. США. А загальна сума дорівнюватиме 32 тис. дол. США.

Отже, як можна бачити, додатковий капітал, створений за попередній період генерує більший приріст капіталу надалі. Постійне збільшення тіла інвестиції в геометричній прогресії масштабує капіталовкладення. 

Хитрощі складного відсотка

Існує два суттєвих чинники, що впливають на результат і на яких необхідно обов'язково звертати увагу: часовий горизонт і ставка прибутковості.

Якщо горизонт інвестиції продовжити на 10 років, то капітал зросте в три-чотири рази за принципом сніжного кому. І навпаки, якщо забрати інвестицію дуже швидко чи не реінвестувати в неї дохід, то результат відповідно значно зменшиться. Чим довше котиться ком, тим більший він стає.

Подібним чином впливає і ставка прибутковості. Різниця відсотку бодай на 1% за рік здатна змінити швидкість капіталізації в кілька разів. Чим швидше котиться ком, тим більший він стає.

Правило 72

Для того, щоб легше і краще прогнозувати приріст капіталовкладень за допомогою реінвестування складними відсотками існує просте правило.

Для розрахунку складного відсотку існує хитрість, що називається "правило 72". Це правило надзвичайно просте і гласить наступну математичну закономірність: якщо розділити число 72 на річну ставку прибутковості у відсотках, то в результаті отримаємо тривалість періоду, протягом якого сума подвоїться.

Наприклад: 

 • 72/20 = 3,6 роки;
 • 72/10 = 7,2 роки;
 • 72/5 = 14,4 роки;
 • 72/1,7 = 42 роки.

Як застосувати складний відсоток?

Резюмуючи всі вище наведені твердження та математичні розрахунки можна виділити наступні правила швидкого та ефективного примноження капіталовкладень:

 • Постійне реінвестування доходу з інвестиції значно збільшує швидкість та об'єм накопичення капіталу;
 • Чим вищий річний відсоток прибутку, тим більший ефект сніжного кому;
 • Продовження загального терміну інвестування значно краще масштабує прибутки.

І головне правило яке потрібно зрозуміти для себе, це наполегливість і терпіння. Ця гра не тут і зараз, а довго і потім. Більшість людей піддається емоціям, їм не вистачає терпіння чекати на скарб. Але усе саме цінне ховається на самому дні, до якого завжди важко дістатись і тільки останні 20% зусиль приносять 80% результату. Будь терплячим і неодмінно отримаєш своє восьме чудо світу.

Потрібна консультація юриста?

Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами
найближчим часом
Консультація
youtube icon telegram icon telegram icon