Виконавчий напис нотаріуса

Виконавчий напис нотаріуса – це розпорядження нотаріуса про примусове стягнення з боржника грошових сум або передачі чи повернення майна на користь та у власність кредитора.

З метою захисту своїх цивільних прав, кредитор має право звернутись до нотаріуса за внесенням  виконавчого напису, що буде прийнятим до виконання державними чи приватними органами виконавчої влади. 

Виконавчий документ нотаріуса

Простіше кажучи ВНН володіє такою ж юридичною силою які й винесений на підставі рішення суду виконавчий лист (ВЛ). Уся відмінність полягає в тому, що у випадку отримання виконавчого напису нотаріуса не потрібно брати участь у судовому засіданні, доводити свою  правову точку зору і вести довгий судовий процес. Цей виконавчий документ дозволяє оминути стадії судового розгляду справи та розпочати стягнення боргового зобов'язання з боржника на користь кредитора у найкоротші строки.

Так, ст. 87, ст. 88 ЗУ «Про нотаріат» визначено, що з метою стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах які встановлюють безспірну заборгованість. Перелік таких документів визначає Постанова КМУ від 29.06.1999 р. №1172 і змінами внесеними постановою КМУ 26.11.2014 р. №662.

Зокрема, документами на підставі яких виноситься ВНН є іпотечні договори у разі прострочення платежів за основним зобов'язанням до закінчення строку виконання основного зобов'язання. А також кредитні договори за якими боржником допущено прострочення платежів. Важливою умовою винесення виконавчого напису нотаріусом є дотримання строків позовної давності.

Вимоги до виконавчого напису нотаріуса

Також, для одержання ВНН, нотаріус повинен перевірити наступний перелік документів, що дійсно підтверджують безспірність настання негативних наслідків для боржника у грошово-кредитному зобов’язанні:

  • оригінал кредитного договору ;
  • виписка про рух коштів на рахунку боржника (кредитної лінії) із зазначенням суми заборгованості та відміткою про непогашення заборгованості;
  • оригінал договору застави майна (у випадку оформлення іпотеки чи кредиту на авто);

Таким чином, виконавши всі вищенаведені вимоги щодо отримання виконавчого напису, кредитор може розпочати процес стягнення заборгованості з боржника, оминувши при цьому розгляд справи у судовому порядку та зекономивши при цьому багато часу, сил і коштів. 

Скасування виконавчого напису нотаріуса

Потрібно пам'ятати, що переважна більшість нотаріусів є приватними. А це означає, що їхні основною метою є заробіток коштів. Так, тепер майже усі ВНН виносяться з порушенням норм законодавства.

Річ у тому, що кредитор (банківська чи інша фінансова установа) намагається усіма можливими способами  здешевити процес стягнення заборгованості. Звернувшись до нотаріуса за виконавчим написом в них з'являється шанс швидко та легко урвати гроші з боржника.

Нотаріуси своєю чергою, не беручи суттєвої відповідальності, на основі недостатньої чи не відповідної кількості документів які підтверджують «безспірність» виникнення негативних наслідків кредитного зобов'язання вносять виконавчий напис. За таких дій боржник може зазнати незаконного та значного правового і фінансового впливу: арешт коштів, майна та інших санкцій.

Чому потрібен юрист?

Професійна юридична підтримка боржника може легко довести, що такий ВНН є недійсним, якщо:

  • боржника не було повідомлено про настання негативних наслідків за грошово-кредитним зобов'язанням листом-вимогою;
  • були пропущені строки позовної давності;
  • кредит чи заборгованість по кредиту була погашена.

Відповідна позовна заява з обґрунтованими доказами подається в суд для визнання виконавчого напису нотаріуса недійсним. Попри те, що для вчинення більшості ВНН немає правових підстав, вони вчиняються сотнями та тисячами, що спричиняє багато незручностей боржникам. Щоб цього не трапилось боржнику необхідна постійна увага за станом свої заборгованості та надійний юридичний супровід.

Замовити юридичні послуги

Не відкладайте проблеми, зверніться за послугами до професійного юриста, який може зберегти не тільки гроші, але й Ваш час. Щоб замовити юридичні послуги заповнюйте спеціальну форму з описом питання на сайті!

Потрібна консультація юриста?

Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами
найближчим часом
Консультація
youtube icon telegram icon telegram icon