Строки позовної давності

Згідно зі ст. 1054 Цивільного Кодексу України, позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права чи інтересу.

Види строків позовної давності

Так, законодавство передбачає два види позовної давності:

  • Загальну – встановлюється тривалістю у три роки;
  • Спеціальну – тривалістю в один рік до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).

Перебіг строків позовної давності

Перебіг загальної та спеціальної позовної давності починається з дня прострочення терміну виконання боржником грошово-кредитних зобов’язань. Простіше кажучи, строки позовної давності в грошово-кредитних зобов’язаннях починають свій відлік:

  • з дня, коли боржник повинен був повернути борг у повному обсязі, однак не виконав своїх зобов’язань;
  • з дня, коли боржник прострочив виплату періодичного платежу боргових зобов’язань.

Якщо позивач пропустив строк позовної давності – це буде являтись безумовною причиною для того, щоб залишити позов про стягнення заборгованості за кредитно-грошовим зобов’язанням без задоволення.

Захист прав кредитора

Також важливо зазначити, що для захисту цивільних прав сторін грошово-кредитного зобов’язання, на кредитора покладається обов’язок належним чином повідомити боржника за допомогою листа-вимоги про настання негативних наслідків за невиконання боргових зобов’язань (повідомлення боржника про звернення кредитора з позовом про стягнення боргу в суд), що відправляється рекомендованим листом на адресу проживання боржника (місця реєстрації та його фактичного місця проживання). Такий лист буде вважатися суттєвим доказом та слугуватиме відправною точкою у відрахуванні строків загальної позовної давності (на виплату тіла та відсотків за користування грошовими коштами) та спеціальної позовної давності (на стягнення неустойки за прострочення виплати грошових коштів).

У випадку, якщо боржник не буде повідомлений належним чином про настання таких негативних наслідків, процес стягнення основних боргових зобов’язань може значно ускладнитись, а стягнення неустойки по кредиту взагалі не вважатиметься доцільним. Адже кредитор не потурбувався про належне повідомлення боржника, що вважатиметься прямим умислом збільшення зобов’язань, що є неправомірним.

Законом передбачено, що позовна давність за кредитно-грошовими зобов’язаннями може бути збільшена за домовленістю сторін, що повинно бути узгоджено за допомогою підписання договору чи додаткової угоди до основного договору кредитування / позички (договір реструктуризації). При цьому, строки позовної давності не можуть бути зменшені за жодних обставин, а лише перервані чи призупинені:

  • При перериванні – перебіг строку позовної давності починається з початку;
  • При зупиненні – продовжується з дня припинення обставин, що були підставою для його зупинення. 

Поновлення строків позовної давності

Пропуск строку позовної давності може статись за обставин, що не залежали від позивача і які, в той самий час, не є підставою для переривання чи зупинення строків. Від так, відмова позивачу у захисті власних інтересів з пропуску строків за обставин, що не залежали від волі кредитора, була б не справедливою.
2

У цивільному законодавстві України відсутній перелік таких поважних причин. Однак, за виняткових обставин, суд може поновити пропущений строк позовної давності та захистити боргові вимоги кредитора. Для цього необхідно подати «Заяву про поновлення строків позовної давності» до відповідної судової інстанції з належним обґрунтуванням обставин та їх доказами, що слугували причиною пропуску строків позовної давності. Для цього Ви можете скористатися якісними юридичними послугами спеціаліста на цьому сайті.

Пропуск строків позовної давності

Оскільки, якщо кредитор, без поважних на це причин, не звернувся з позовом до суду про стягнення кредитно-грошових зобов’язань у межах строків позовної давності та умов, що описані вище у цій статті – це звільняє боржника від сплати боргових зобов’язань та є підставою для залишення позову кредитора таким, що не підлягає задоволенню.

Неустойка (штраф чи пеня), що були нараховані, за умови не належного повідомлення боржника про пропущення періодичних платежів (без надсилання листа-вимоги на адресу місця реєстрації та місця фактичного проживання боржника, рекомендованим листом) будуть вважатися неправомірними. А також, неправомірними будуть вважатися і такі штрафні санкції, що були нараховані понад одного року після початку перебігу спеціального строку позовної давності (понад одного року з моменту належного повідомлення боржника).

Замовити юридичні послуги

Не відкладайте проблеми, зверніться за послугами до професійного юриста, який може зберегти не тільки гроші, але й Ваш час. Щоб замовити юридичні послуги заповнюйте спеціальну форму з описом питання на сайті!

Потрібна консультація юриста?

Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами
найближчим часом
Консультація
youtube icon telegram icon telegram icon