Переривання строків позовної давності

В силу тих чи інших обставин виплачувати грошове зобов’язання стає проблематично чи взагалі не можливо (війна, пандемія, економічна криза тощо). Так, проблемна заборгованість це те з чим сьогодні часто зіштовхуються боржники які оформили кредит в банку чи МФО.

Унаслідок чого стосовно боржника розпочинається безліч процесів пов’язаних зі стягненням боргу.

Як відбувається стягнення заборгованості?

Для початку ініціюється процес переговорів - в роботу вступає так званий «soft collection», ціль якого створити психологічний тиск на боржника, щоб залякати його важкими фінансовими наслідками для нього (нарахування пені, штрафних санкцій і тому подібне).

Якщо боржник відмовляється платити кошти – естафету приймає «hard collection». Цей напрямок роботи стягнення проблемної заборгованості, очевидно зі своєї назви, працює вже на грані телефонного тероризму. Його ціль той самий психологічний тиск, але погрози часто переходять грань. Справа полягає в тому, що часто боржники не знають своїх прав, тому ведуться на такі погрози. Можна сказати, що метод є робочим, хоч може спонукати кримінальну відповідальність як для самого «рекетира», так і для колекторської компанії в цілому.

Чому боржнику потрібен юрист?

У випадку, якщо боржник має стальні яйця чи куленепробивний захист (юриста по проблемній заборгованості) – в бій йде «legal collection» (це ті ж юристи, але по-іншому сторону барикад). Їхня робота полягає знову ж таки, в першу чергу, у психологічному тиску на боржника, але вже чітко у рамках закону (заяви про шахрайство, позови в суд і тому подібне).

Чому психологічний тиск, а не чіткі юридичні кроки? Річ у тому, що процес законно-правильного стягнення боргів є досить затратним:

  • По-перше, це послуги кваліфікованого юриста задля створення усіх необхідних заяв, скарг, позовів. Які оплачуються безпосередньо позивачем;
  • По-друге, це оплата послуг нотаріуса, суду, виконавця які спочатку оплачує позивач. І лише у випадку виграшу справи кредитором – зобов’язання про відшкодування витрат переносяться на боржника.

Дуже рідко такі витрати є насправді виправдані задля стягнення боргу. Ці фінансові вливання загалом спрямовують лише на «жирних» боржників де є якісь шанси потягнути цей самий «жирок». Тому легше за все для кредитора – продовжувати психологічний тиск, який у випадку незнання законів боржника часто виправдовує себе.

Що в такому разі робити боржнику?

Звернутись за якісними юридичними послугами до юриста!

Адже існує така прекрасна річ, для боржника, про яку знає кожен хороший юрист, як «строки позовної давності» якими можна дуже вигідно скористатись, щоб законно не виплачувати кредит!

Що таке позовна давність?

Відповідно до ст. 256 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Згідно зі ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін (ч. 1 ст. 259 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 264 ЦК України, перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново.

Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується (ч. 3 ст. 264 ЦК України).

Що таке переривання строків позовної давності?

Верховний Суд України надав висновок, що новий строк позовної давності (після його переривання) починає свій перебіг наступного дня після пред'явлення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 264 ЦК України, перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку.

Після переривання перебіг позовної давності починається заново. Час, що минув до переривання перебігу позовної давності, до нового строку не зараховується (ч. 3 ст. 264 ЦК України).

Які варіанти у боржника?

Аналізуючи вищенаведені правові норми ми можемо отримати декілька простих висновків:

  • Якщо кредитор вчасно не звернеться до суду у межах строків позовної давності – то боржник отримає законну підставу не платити борги;
  • Боржнику вкрай необхідний кваліфікований юрист, який допоможе уникнути помилок...

Так, щоб зрозуміти які ж важливі юридичні помилки може зробити боржник, треба глянути, які дії буде виконувати кредитор для того, щоб перервати строк позовної давності та стягнути борги. 

Як стягнути борг?

Кредитору необхідно вжити заходів, спрямованих на вчинення боржником дій, які свідчать про визнання ним свого боргу:

  • погашення заборгованості повне або часткове самим боржником чи за його згодою іншою особою: поручителем (майновим / заставодавцем);
  • укладення додаткової угоди до кредитного договору (реструктуризація кредиту);
  • повне або часткове визнання позичальником претензії кредитора;
  • підписання позичальником акту звірки заборгованості з кредитором;
  • офіційне прохання боржником про відстрочку виконання;

Як захиститися боржнику?

Виходячи з тих чи інших факторів вже вчинених чи ще не вчинених дій кредитора чи боржника, останньому необхідно зберігати тонкий баланс на лезі з одної сторони якого суд, а з іншої сторони психологічний тиск колекторів.

Потрібно тягнути час та залишати стійку юридичну позицію, щоб завершити строки позовної давності та не допустити їх переривання.
Що допоможе зробити професійний юрист по кредитах!

Замовити юридичні послуги

Не відкладайте проблеми, зверніться за послугами до професійного юриста, який може зберегти не тільки ваші гроші, але й Ваш час. Щоб замовити юридичні послуги заповнюйте спеціальну форму з описом Вашого питання на сайті!

Потрібна консультація юриста?

Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами
найближчим часом
Консультація
youtube icon telegram icon telegram icon