Прострочені кредитні зобов`язання та інші правопорушення призводять до звернення потерпілих в суд. І в багатьох випадках винесення негативного рішення для боржника, одним з яких може бути арешт майна.
Підстави для арешту майна боржника
У випадку часткового чи повного задоволення позовних вимог, суд видає позивачу виконавчий лист. Виконавчий лист, це документ, що зазначає обсяг задоволених вимог та підлягає до виконання шляхом його пред`явлення державним чи приватним виконавчим службам.
Отримуючи такий виконавчий лист, виконавець приступає до його виконання шляхом відкриття виконавчого провадження, керуючись при цьому ЗУ «Про виконавче провадження».
Арешт та зняття арешту з майна боржника
Згідно зі ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати чи передавати таке майно на зберігання або ж реалізовувати його в установленому законом порядку через систему електронних торгів СЕТАМ.
Арешт на майно боржника може бути накладений у процесі здійснення наступних виконавчих дій:
- Винесення постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження;
- Винесення постанови про арешт коштів боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні у банках та інших фінансових установах;
- Проведення безпосереднього арешту та опису майна боржника.
У разі закінчення виконавчого провадження, що виноситься відповідною постановою виконавця, арешт накладений на майно боржника знімається чи скасовується. Подібна постанова виноситься виконавцем у випадку:
- Повного погашення суми боргу боржником;
- Відсутності майна, на яке можливо накласти арешт;
- Неможливість реалізації майна боржника на торгах, та відмова у прийнятті такого майна у власність позивачем.
Штрафні санкції для боржника
У разі невиконання, без поважних причин у встановлений виконавцем строк, рішення суду, що зобов’язує боржника виконати певні дії, згідно зі ст. 75 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника:
- 100 неоподаткованих мінімумів для фізичних осіб;
- 200 неоподаткованих мінімумів для посадових осіб;
- 300 неоподаткованих мінімумів для юридичних осіб.
А у разі повторного невиконання рішення суду боржником без поважних на це причин, виконавець має право повторно оштрафувати боржника у подвійному розмірі.
Також, у разі повторних відмов боржника, додатково виконавець має право винести постанову про обмеження права виїзду за кордон згідно зі ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження», що є одним з найбільш ефективних засобів для виконання судового рішення боржником.
Скасування арешту майна
Особа яка вважає, що майно на яке накладено арешт, належить їй, а не боржнику, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на таке майно. У разі задоволення такого позову суд виносить рішення про зняття арешту з майна, що не належить боржнику. Копія рішення про зняття арешту з майна надсилається боржнику та установі, якою було накладено арешт на відповідне майно.
Боржник, що вважає рішення суду, яким стягується боргове зобов'язання на користь позивача неправомірним, може звернутись за захистом своїх прав з апеляційним позовом у відповідну судову інстанцію у якому обгрунтує свою позицію. У разі відхилення у задоволенні апеляційних вимог, можливе звернення в касацію, після рішення якого оскарження буде неможливе.
Будь-яке рішення суду першої й другої інстанції, яким би воно не було, можливо змінити чи оскаржити, володіючи при цьому аргументуючи доказами та правовими знаннями. Тому краще довірити таку роботу юристу і звернутися за юридичною допомогою.
Замовити юридичні послуги
Не відкладайте проблеми, зверніться за послугами до професійного юриста, який може зберегти не тільки гроші, але й Ваш час. Щоб замовити юридичні послуги заповнюйте спеціальну форму з описом питання на сайті!