Арешт майна боржника

Прострочені кредитні зобов`язання та інші правопорушення призводять до звернення потерпілих в суд. І в багатьох випадках винесення негативного рішення для боржника, одним з яких може бути арешт майна.

Підстави для арешту майна боржника

У випадку часткового чи повного задоволення позовних вимог, суд видає позивачу виконавчий лист. Виконавчий лист, це документ, що зазначає обсяг задоволених вимог та підлягає до виконання шляхом його пред`явлення державним чи приватним виконавчим службам.
Отримуючи такий виконавчий лист, виконавець приступає до його виконання шляхом відкриття виконавчого провадження, керуючись при цьому ЗУ «Про виконавче провадження».

Арешт та зняття арешту з майна боржника

Згідно зі ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати чи передавати таке майно на зберігання або ж реалізовувати його в установленому законом порядку через систему електронних торгів СЕТАМ. 

Арешт на майно боржника може бути накладений у процесі здійснення наступних виконавчих дій:

  • Винесення постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження;
  • Винесення постанови про арешт коштів боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні у банках та інших фінансових установах;
  • Проведення безпосереднього арешту та опису майна боржника.

У разі закінчення виконавчого провадження, що виноситься відповідною постановою виконавця, арешт накладений на майно боржника знімається чи скасовується. Подібна постанова виноситься виконавцем у випадку:

  • Повного погашення суми боргу боржником;
  • Відсутності майна, на яке можливо накласти арешт;
  • Неможливість реалізації майна боржника на торгах, та відмова у прийнятті такого майна у власність позивачем. 

Штрафні санкції для боржника

У разі невиконання, без поважних причин у встановлений виконавцем строк, рішення суду, що зобов’язує боржника виконати певні дії, згідно зі ст. 75 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника:

  • 100 неоподаткованих мінімумів для фізичних осіб;
  • 200 неоподаткованих мінімумів для посадових осіб;
  • 300 неоподаткованих мінімумів для юридичних осіб.

А у разі повторного невиконання рішення суду боржником без поважних на це причин, виконавець має право повторно оштрафувати боржника у подвійному розмірі.

Також, у разі повторних відмов боржника, додатково виконавець має право винести постанову про обмеження права виїзду за кордон згідно зі ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження», що є одним з найбільш ефективних засобів для виконання судового рішення боржником.

Скасування арешту майна 

Особа яка вважає, що майно на яке накладено арешт, належить їй, а не боржнику, може звернутися до суду з позовом про визнання права власності на таке майно. У разі задоволення такого позову суд виносить рішення про зняття арешту з майна, що не належить боржнику. Копія рішення про зняття арешту з майна надсилається боржнику та установі, якою було накладено арешт на відповідне майно.

4

Боржник, що вважає рішення суду, яким стягується боргове зобов'язання на користь позивача неправомірним, може звернутись за захистом своїх прав з апеляційним позовом у відповідну судову інстанцію у якому обгрунтує свою позицію. У разі відхилення у задоволенні апеляційних вимог, можливе звернення в касацію, після рішення якого оскарження буде неможливе.

Будь-яке рішення суду першої й другої інстанції, яким би воно не було, можливо змінити чи оскаржити, володіючи при цьому аргументуючи доказами та правовими знаннями. Тому краще довірити таку роботу юристу і звернутися за юридичною допомогою.

Замовити юридичні послуги

Не відкладайте проблеми, зверніться за послугами до професійного юриста, який може зберегти не тільки гроші, але й Ваш час. Щоб замовити юридичні послуги заповнюйте спеціальну форму з описом питання на сайті!

Потрібна консультація юриста?

Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами
найближчим часом
Консультація
youtube icon telegram icon telegram icon