Договір переуступки і договір факторингу

Предметом і метою договору переуступки права вимоги та договору факторингу є одні й ті ж речі, однак між ними існує суттєва відмінність.

Договір переуступки

Договір переуступки права вимоги – це правочин з відступлення кредитором на користь третьої особи прав вимоги боргу, від боржника до нового кредитора.

Згідно з ч. 1 ст. 512 Цивільного Кодексу України, кредитора в зобов`язанні можна замінити, у результаті передачі ним своїх прав іншій особі за правочином (договором переуступки права вимоги чи договором факторингу). Так, після здійснення такого правочину, відбувається заміна кредитора у борговому зобов`язанні, в результаті чого новий кредитор займає місце первісного кредитора.

Договір факторингу

Договір факторингу – це вид договору де одна сторона (фактор) передає чи зобов’язується передати грошові кошти в розпорядження іншої сторони (клієнта), що відступає на користь фактора своє право вимоги боргових зобов’язань щодо боржника. Простіше кажучи, відбувається купівля-продаж дебіторської заборгованості. Покупка фактором права вимоги від клієнта боргових зобов’язань боржника (фінансування під відступлення права грошової вимоги). Укладання договору факторингу буде вважатися дійсним лише після повної оплати фактором грошової суми за відчужені права.

Різниця між договором переуступки та факторингом

Так, основною відмінністю договору переуступки права вимоги від договору факторингу є факт проведення купівлі-продажу прав на борг. Відступ прав вимоги проводиться за взаємною згодою сторін без сплати за це коштів. Натомість договір факторингу по суті є одним із різновидів договору купівлі-продажу прав (прав на вимоги предмету кредиту).

2

Тут потрібно зазначити важливу деталь. Якщо боржника не було повідомлено належним чином (у письмовому вигляді) про заміну кредитора в борговому зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. Це не знімає боргові обтяження з боржника, однак дає змогу оскаржувати право витребування боргу новим кредитором. А саме, у разі виконання боржником свого боргу перед первісним боржником, таке виконання буде визнане як належне і новий кредитор втратить право витребування коштів згідно з ч. 1 ст. 1082 Цивільного Кодексу України.

Також, боржник має право вимагати від фактора надання йому в розумний строк доказів того, що відступлення права грошової вимоги факторові справді мало місце. Якщо фактор не виконає цього обов'язку, боржник має право здійснити платіж клієнту на виконання свого обов'язку перед ним та може не сплачувати борг фактору. І навпаки, якщо такі докази було пред’явлено і боржник погасив кредит перед фактором, клієнт не вправі вимагати виплати боргу від боржника згідно з ч. 2 та ч. 3 ст. 1082 Цивільного Кодексу України.

Замовити юридичні послуги

Не відкладайте проблеми, зверніться за послугами до професійного юриста, який може зберегти не тільки гроші, але й Ваш час. Щоб замовити юридичні послуги заповнюйте спеціальну форму з описом питання на сайті!

Потрібна консультація юриста?

Заповніть форму і ми зв’яжемося з Вами
найближчим часом
Консультація
youtube icon telegram icon telegram icon